Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Projesi kapsamında 'endüstriyel kenevir' alanından ihtisaslaşacak olan Yozgat Bozok Üniversitesi'nin bölgesinde kenevirin değerlendirildiği bir üs haline geleceğini söyledi.


Bozok Üniversitesi Turizm Fakültesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına; Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yılmaz, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öncül, İş insanları, sanayiciler, öğretim elemanları ve gazeteciler katıldı.
Rektör Karadağ, toplantının başında Elazığve Malatya’da meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.
Karadağ “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında Yükseköğretim Kurulu’na sundukları 29 proje içerisinde ilk 5’e girerek ihtisaslaşmasına izin verilen “Endüstriyel Kenevir” projesinin Yozgat ve çevresi için önemli bir katma değer olacağının altını çizdi. Kenevirin Yozgat’ın makûs kaderini değiştireceğini ve bir cazibe merkezi haline dönüştüreceğine inandıklarını dile getiren Karadağ, Yozgat’ın 19 ilde üretilen kenevirin değerlendirildiği, işlendiği ve birçok sanayi kuruluşlarının konuşlandığı bir üs olacağını ifade etti.
Endüstriyel Kenevir alanında ihtisaslaşmanın bir süreç olduğunu ve sürece dair nasıl bir yol haritasını izleneceğini detaylı olarak anlatan Rektör Karadağ,“En kısa sürede Yükseköğretim Kurulu’na “Kenevir Enstitüsü” kurulması yönelik başvuruda bulunacaklarını kaydetti. İhtisaslaşan üniversitelere devlet kaynaklı mali anlamda ciddi finansman sağlanacağını dile getiren Rektörümüz bu destekler ile kurulacak araştırma merkezlerinde keneviri endüstriyel ölçekte ürünlere dönüştürerek bölgesine ve ülkesine katkı sunan bir üniversite olacağız.” dedi.
Zamanla kenevirin değerlendirildiği bütün alanlara yöneleceklerini belirten Karadağ, ön plana çıkaracakları ve üzerinde yoğunlaşacakları üç temel çalışma alanının batarya yapımı, biyoenerji ve kenevir esaslı ilaç hammaddesi üretimi olduğunu vurguladı. Karadağ, ayrıca endüstriyel kenevir üzerinde ihtisaslaşarak bu üç temel alan dışında tekstil, otomotiv, kağıt, inşaat ve bunun gibi sektörlere katkı sağlayarak dışa bağımlılığın azaltılması, istihdamın artırılması ve bölgedeki göçün önüne geçilmesi gibi önemli kazanımlar sağlayacağına değindi.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin Endüstriyel Kenevir alanında ihtisaslaşan bir üniversite olmasıyla birlikte üniversitenin bir anda üç-dört gömlek yukarı çıktığını belirten Karadağ, Bozok Üniversitesi’nin kimliğinin tastamam ortaya çıktığını ve marka üniversite hüviyetine kavuştuğunu söyledi.
Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman’da yaptığı konuşmada Bozok Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulu’na sundukları 29 proje içerisinde ilk 5’e giren “Endüstriyel Kenevir” projesini önemsediklerini belirterek, Yozgat’ın ekonomik anlamda gelişmesi ve kalkınmasına da önemli katkıları olacağını vurguladı.
Toplantı sonunda iş insanlarının görüş ve önerilerini dinleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ gazetecilerin sorularını yanıtladı.ADRES BİLGİLERİ

Mini Galeri